wtorek, 04 sierpień 2020

Dlaczego Moodle?

Napisane przez Piotr Halama

To jest bardzo dobre pytanie, na które staram się odpowiedzieć od dłuższego czasu. Staram się przekonać samego siebie, że rozwiązanie jest słuszne. Staram się przekonać innych, że wybór platformy Moodle jest trafiony.

Miałem to szczęście lub nieszczęście, że pierwsze moje spotkanie z platformą elearningową było skokiem na głęboką wodę. W 2005 roku miałem możliwość poznania, a później pracy na platformie profesjonalnej i komercyjnej.

Szczęście jednak trwa z reguły krótko, w życiu piękne są tylko chwile. Ale co tam. Jest co wspominać. Wielu rzeczy się nauczyłem.

Miło jest rozpocząć przygodę od elearningowego Rolls-Royca, chociaż większość z nas zaczyna zapewne od Fiata 126 z literką p lub Syreny. Zawsze warto rozpocząć przygodę z elearningiem od super wypasionej platformy, uświadomić sobie, że pewnie nigdy nie będzie mnie na nią stać, szkoła też jej nie kupi, bo za co?
Nie pozostało mi nic innego, jak wypowiedzieć moją ulubioną kwestie: C'est la vie! Wypowiedzieć, rozejrzeć się i poszukać innego rozwiązania.

Wybór padł na platformę elearningową - Moodle.

Rozważałem inne alternatywy, podpytywałem znajomych, próbowałem pracować przy pomocy różnych narzędzi. Przeliczyłem także kasę! Oczywiście wybrałem narzędzie darmowe.

Moodle spełnia moje oczekiwania. Wiem, otwartą kwestią jest zakres potrzeb. Może nie jestem zbyt wymagający?

1. Moodle jest za free!

2. Moodle jest udostępniany na licencji wolnego i otwartego oprogramowania - GNU General Public License.

3. Moodle jest dedykowany dla edukacji. Duża ilość wyższych uczelni i szkół wybrało do pracy platformę Moodle.

4. Instalacja skryptu jest prosta i intuicyjna - należy poświęcić 2-4 godziny, łącznie z podstawową konfiguracją. Wystarczy podstawowa wiedza z zakresu IT - Moodle jest w zasięgu umiejętności każdego nauczyciela. Wiem, łatwo to napisać gdy już się dużo wie.

5. Ciągle jest rozwijany. Powiem szczerzę, że ostatnio aż za szybko. Wydań jest kilka, uaktualnienia wydawane są na bieżąco.

6. Wokół Moodle zgromadzona jest duża społeczność. Bardzo lubię takie przedsięwzięcia. Społeczność jest przydatna zwłaszcza wtedy, gdy mamy problem. Niestety wątpliwości i pytania są wkalkulowane w prowadzenie platformy.

7. Moodle jest raczej prosty w administrowaniu. Przejrzysta jest struktura użytkowników oraz ich uprawnienia. Optymalna jest ilość typów zasobów i aktywności. Zawsze można przecież zainstalować moduły dodatkowe, wykraczające poza instalację standardową. Dzisiaj już nie jestem takim optymistą i stawiam na profesjonalną obsługę.

Prowadzący także rękawów sobie nie wyrywa.

Wyczuwacie zapewne, że chcę zareklamować skrypt :) Praca na platformie wymaga dużych umiejętności, ale można się tego nauczyć.
Sztuką jest praca na platformie: przygotowanie atrakcyjnych zasobów edukacyjnych, motywowanie uczniów do pracy. To jest jednak trochę inny temat i raczej średnio zależny od samego skryptu.

8. W Internecie jest duży wybór tematów - szablonów (darmowych i płatnych). Daje to dużą szansę na stworzenie atrakcyjnej szaty graficznej naszej platformy. Chociaż powiem szczerzę, że platformę postawioną na skrypcie Moodle wyczuwam na odległość.

Zawsze można chcieć więcej. To zdrowe podejście do problemu.

Oficjalna strona projektu Moodle: http://moodle.org

Latem 2012 roku powstała Szkoła Moodle.

Szkoła Moodle jest własnością Fundacji Marchewkowe Pole. Wsparcie techniczne i administracyjne platformy zapewnia Centrum HALAMA.

Fundacja udostępnia za darmo przestrzeń na platformie sektorowi NGO.

Oficjalna strona projektu: http://szkolamoodle.pl

Wyświetlony 886 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 25 czerwiec 2017 04:59

Facebook

Twitter


#ZawodowaEdukacja Techniki i metody pielęgnacji włosów. Ebook, videocast i audiocast. https://t.co/vgMf8pheMn

#ZawodowaEdukacja Rodzaje i charakterystyka włosów ludzkich. Ebook, videocast i audiocast. https://t.co/ooSxoTvK9W
Follow RepublikaEdukacji on Twitter

FUNDACJA MARCHEWKOWE POLE

TRZCIANECKA ULICA

Czasopismo mieszkańców Miasta i Gminy Trzcianka.
Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 3488
ISSN 232452

WYDAWCA

FUNDACJA MARCHEWKOWE POLE
ul. Ogrodowa 23
64 - 980 Trzcianka
REDAKCJA
Trzcianecka Ulica
ul. Ogrodowa 23
64 - 980 Trzcianka
REDAKTOR NACZELNY
Piotr Halama