wtorek, 04 sierpień 2020

Bierzemy roboty w obroty

Napisane przez Jolanta Majkowska i Zyta Czechowska

Czy nauczanie dziecka z autyzmem może być niekonwencjonalne? Jak pokonać niechęć dziecka do nauki? Jak pobudzić je do działania? Na te pytania szukamy odpowiedzi odkąd zaczęłyśmy pracę z dzieckiem ze spektrum autyzmu. Okazało się, że technologie mogą pomóc.

Chłopiec z założenia nie lubi szkoły i wszelkiej aktywności z nią związanej. Charakteryzuje go powolne tempo czytania, szybka dekoncentracja, krótka uwaga na zadaniu, wolne tempo pracy. Ma duże problemy z adaptacją w nowych sytuacjach. Nieprawidłowości w zakresie komunikacji i umiejętności społecznych, słabą kontrolę emocji, trudności w odczytywaniu przekazów pozawerbalnych. Nasz uczeń na sytuacje trudne i na porażki reaguje agresją, płaczem lub krzykiem. Często wyłącza się z pracy, na zajęciach jest zdekoncentrowany. Są to objawy charakterystyczne dla dzieci ze spektrum autyzmu.

Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju, charakteryzujące się problemami z komunikacją uczuć, utrudnionymi związkami społecznymi, a także kłopotami z integracją wrażeń zmysłowych dziecka. Z doświadczenia wiemy, że kluczem do sukcesu w pracy z takim dzieckiem jest nawiązanie pozytywnej relacji, co jest możliwe dzięki zbudowaniu zaufania oraz rozwijaniu w dziecku wiary we własne możliwości. Nie można jednak zapomnieć, jak wielką rolę odgrywa w tym procesie kreatywność nauczyciela.

W momencie kiedy stosuje on różnorodne metody pracy, dziecko znacznie szybciej przyswaja przekazywaną mu wiedzę. Nieocenionymi sprzymierzeńcami w tych działaniach są roboty Dash i Dot, które reagują na dźwięk, mówią, tańczą i grają. Roboty dostarczają mniej bodźców niż człowiek, dlatego komunikowanie z nimi jest łatwiejsze, bezpieczniejsze i bez wątpienia ma działanie terapeutycznie. Dzięki takim pomocnikom, zajęcia stały się dla chłopca niesamowitą przygodą, ciekawym doświadczeniem, i nauką poprzez zabawę. Mocną stroną ucznia są duże kompetencje komputerowe i językowe. Dzięki nim chłopiec potrafi zaprogramować krótkie aktywności Dasha, rozumie polecenia i opisy zapisane w języku angielskim.

Lekcje nie są już dla niego złem koniecznym. Teraz nie może się ich doczekać. Dla nas to niesamowita satysfakcja, widząc chłopca , który bez zahamowani komunikuje się z robotem i z nami. Chętnie wykonuje poszczególne zadania, bez protestów zapisuje ćwiczenia na specjalnie dla niego przygotowanych kartach pracy z wizerunkiem robotów. Co więcej, zajęć z niecierpliwością nie wyczekuje już tylko uczeń. My również odliczam dni do naszych kolejnych wspólnych lekcji.

Przykładowe scenariusze lekcji:

Lekcja języka polskiego z dzieckiem

Analiza bajki

Zajęcia z kodowania

Zajęcia dodatkowe z kodowania

Jolanta Majkowska i Zyta Czechowska są nauczycielkami ZSS w Kowanówku i należą do społeczności Superbelfrzy RP.

Informacje o robotach:  http://www.makewonder.pl/

Wyświetlony 1184 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 25 czerwiec 2017 04:55

Facebook

Twitter


#ZawodowaEdukacja Techniki i metody pielęgnacji włosów. Ebook, videocast i audiocast. https://t.co/vgMf8pheMn

#ZawodowaEdukacja Rodzaje i charakterystyka włosów ludzkich. Ebook, videocast i audiocast. https://t.co/ooSxoTvK9W
Follow RepublikaEdukacji on Twitter

FUNDACJA MARCHEWKOWE POLE

TRZCIANECKA ULICA

Czasopismo mieszkańców Miasta i Gminy Trzcianka.
Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 3488
ISSN 232452

WYDAWCA

FUNDACJA MARCHEWKOWE POLE
ul. Ogrodowa 23
64 - 980 Trzcianka
REDAKCJA
Trzcianecka Ulica
ul. Ogrodowa 23
64 - 980 Trzcianka
REDAKTOR NACZELNY
Piotr Halama