wtorek, 04 sierpień 2020

Level up!

Napisane przez Piotr Halama

MEN uruchomił nowy portal internetowy https://programowanie.men.gov.pl/ poświęcony nauce programowania. Programowanie w szkole wychodzi z cienia, przestaje być jedynie nowinką i modą edukacyjną, staje się ważnym elementem w systemie. Programowanie – kodowanie, pojęcia często stosowane są wymiennie, jest stosunkowo słabo znane uczniom czy rodzicom.

Dlaczego warto uczyć dzieci programowania?

Na ministerialnym portalu znalazłem trzy korzyści z wprowadzenia programowania do szkół: kreatywność, zdolności do realizacji innowacji i umiejętności optymalizacji działań.

„Kształcenie umiejętności rozwiązywania problemów na bazie logicznego i abstrakcyjnego myślenia, myślenia algorytmicznego i sposobów reprezentowania informacji oraz programowania i rozwiązywania problemów z wykorzystaniem komputera przynosi również korzyści zarówno w nauce innych przedmiotów, jak i w wielu aktywnościach życiowych. W przyszłości może przyczynić się do rozwoju kreatywności i działań innowacyjnych w wielu dziedzinach, poczynając od optymalizacji procesu przetwarzania informacji aż po tworzenie nowych produktów zapewniających efektywność i niezawodność działania”.

Brzmi mądrze! Postanowiłem zapytać u źródeł, zapytać praktyków, prosząc jednocześnie o zdecydowanie prostsze wyjaśnienie celowości uczenia się programowania.

Z pytaniem o celowość wprowadzenia programowania zwróciłem się do trenerów Akademii Programowania LEVEL UP.

„Dzieci uwielbiają spędzać czas z komputerem, tabletem, smartfonem. Posiadają naturalną chęć poznania zasad działania tych urządzeń i ich twórczego wykorzystania, jednak pozostawione same sobie, nie są w stanie tego osiągnąć. Skupiają się więc na tym, co łatwe i co robią inni: na grach i serwisach społecznościowych. W szkole szansę na naukę programowania mają tylko nieliczni, najczęściej dopiero w klasie maturalnej, przy przygotowaniu do matury z informatyki. Zadania maturalne, wymagające napisania programu, są dla uczniów najtrudniejsze i większość rezygnuje z ich wykonania, mimo, iż bez nich trudno o dobry wynik. Tymczasem naukę programowania mogą zaczynać już małe dzieci. Powstały środowiska programistyczne, które uczą programować poprzez zabawę. Jednym z nich jest Scratch, zaprojektowany przez Mitchela Resnicka.
Scratch umożliwia łatwe tworzenie interaktywnych historyjek, animacji, gier czy muzyki. Z drugiej strony zajęcia ze Scratch’a mają również studenci kierunków informatycznych wyższych uczelni. Mitchel Resnick twierdzi, że kiedy ludzie uczą się kodować w Scratch, uczą się także sposobów rozwiązywania problemów, tworzenia projektów i przekazywania pomysłów. Innym środowiskiem, zyskującym ogromną popularność jest Unity 3D. Unity to zintegrowane środowisko, służące do tworzenia trójwymiarowych oraz dwuwymiarowych gier komputerowych, wizualizacji oraz animacji. Zapotrzebowanie na specjalistów od Unity rośnie lawinowo i choć poznanie zaawansowanych możliwości nie jest łatwe, to podstawy są w stanie opanować nawet uczniowie szkół podstawowych, zyskując przy tym dodatkowo wiedzę z różnych dziedzin: informatyki, matematyki, fizyki, języka angielskiego".

Może warto spróbować i przenieść się o poziom w górę!

Wyświetlony 889 razy Ostatnio zmieniany niedziela, 25 czerwiec 2017 04:54

Facebook

Twitter


#ZawodowaEdukacja Techniki i metody pielęgnacji włosów. Ebook, videocast i audiocast. https://t.co/vgMf8pheMn

#ZawodowaEdukacja Rodzaje i charakterystyka włosów ludzkich. Ebook, videocast i audiocast. https://t.co/ooSxoTvK9W
Follow RepublikaEdukacji on Twitter

FUNDACJA MARCHEWKOWE POLE

TRZCIANECKA ULICA

Czasopismo mieszkańców Miasta i Gminy Trzcianka.
Wpis do Rejestru Dzienników i Czasopism Sądu Okręgowego w Poznaniu pod numerem RPR 3488
ISSN 232452

WYDAWCA

FUNDACJA MARCHEWKOWE POLE
ul. Ogrodowa 23
64 - 980 Trzcianka
REDAKCJA
Trzcianecka Ulica
ul. Ogrodowa 23
64 - 980 Trzcianka
REDAKTOR NACZELNY
Piotr Halama