UWAGA nr 1 do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w południowej części miasta Trzcianki

UWAGA nr 1 do projektu miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w południowej części miasta Trzcianki

Projekt planu sporządzony został z wykorzystaniem nieaktualnego materiału kartograficznego, nieodzwierciedlającego stanu faktycznego na obszarach dwóch zamkniętych i zrekultywowanych składowisk odpadów oraz nieodzwierciedlającego stanu faktycznego w zakresie wód powierzchniowych.

Dotyczy dz. nr 2828, 3010, 3112, 2829, 3013/3.

Wykorzystana do opracowania mapa sytuacyjno wysokościowa w północnej części opracowania wskazuje na istnienie, w tym miejscu cieku wodnego.

W rzeczywistości ciek wodny, w tym miejscu nie istnieje, jest zasypany kilkumetrowym nasypem. W znacznej części nasyp ten jest zrekultywowaną górą odpadów.

Z rzędnych uwidocznionych na mapie wynika wprost, że skarpa ma wysokość ponad 8 metrów. Ciek wodny, w tym miejscu jest zasypany od wielu lat.

Zasadnym jest więc uznanie za nieaktualną treść mapy w tym zakresie. Nie sposób bowiem uznać, że na działce nr 2828 płynie woda osiem metrów pod powierzchnią gruntu, tym bardziej, że na mapie zaznaczono przebieg rurociągu którym płyną wody cieku wodnego, który wiele lat wcześniej zlokalizowany był na dz. nr 2828.

Dodatkowo w projekcie planu nie uwzględniono istnienia na dz. nr 3010 i nr 3112 rozlewiska wodnego do którego wpływają zarówno wody z kanalizacji odwadniającej nieczynne składowisko odpadów zlokalizowane na częściach działek nr 3010, 2828 oraz części dz. nr 2829 (obszar poza projektem mpzp w południowej części miasta Trzcianki, zlokalizowany na obszarze opracowywanego mpzp miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Trzcianki w rejonie ulic: Sikorskiego, Kolejowej, Składowej) jak również wody z niezidentyfikowanej kanalizacji, poza obszarem opracowania, której ujście do wód powierzchniowych zaznaczono w północno - wschodniej części rysunku na obszarze dz. 2828.

Ponadto wykorzystany do sporządzenia projektu planu, materiał kartograficzny nie uwzględnia stanu faktycznego istniejącego po wykonaniu rekultywacji na dwóch składowiskach odpadów.

Kierunki rekultywacji opisano odpowiednio:

  • dla składowiska na dz. 2829 (poza zakresem projektem mpzp Trzcianka Południe), a zlokalizowanego także na cz. dz. nr 2828 oraz cz. dz. Nr 3010, w decyzji Starosty Czarnkowsko – Trzcianeckiego z dnia 05 maja 2008, Nr GN.6014/11/97. W decyzji tej, uznano za zakończoną rekultywację gruntów o kierunku parkowo - zadrzwieniowym, wraz z wykonaniem instalacji odgazowczo - odwadniającej, przykryciu odpadów warstwą ziemi oraz uzupełnieniu w latach 2008 i 2009 nasadzeń drzew.Monitoring składowisk obejmuje m.in. fazę poeksploatacyjną, czyli okres 30 lat licząc od dnia uzyskania decyzji o zamknięciu składowiska odpadów

oraz

  • dla składowiska na dz. nr 3013/3 w dokumencie p.t. SPOSÓB REKULTYWACJI SKŁADOWISKA ODPADÓW INNYCH NIŻ NIEBEZPIECZNE I OBOJĘTNE W M. TRZCIANKA, GMINA TRZCIANKA.

Tamże na stronie 7:

7. PRZYJĘTE ROZWIĄZANIA

Przyjęte rozwiązania rekultywacji składowiska:

1) Rekultywacja techniczna - wykonanie 2 warstw rekultywacyjnych (wyrównawczej i biologicznej) na czaszy składowiska. Planuje się wykorzystanie odpadów zgodnie z obowiązującym prawem do wykonania warstw rekultywacyjnych po wcześniejszym uzyskaniu stosownych zezwoleń.

2) Rekultywacja biologiczna - obsiew całej kwatery składowiska nasionami traw i roślin motylkowych, a następnie wykonanie nasadzeń krzewów i drzew na powierzchni zrekultywowanej kwatery, powodując ochronę powierzchni rekultywowanej kwatery przez erozją oraz infiltracją wód opadowych i roztopowych.

3) Kierunek rekultywacji - został przyjęty leśny kierunek rekultywacji z uwagi na otoczenie składowiska oraz częściowe już zadrzewienie terenu.

4) Nadzór i monitoring - po rekultywacji składowiska będzie prowadzony monitoring zgodnie z rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie składowisk odpadów (Dz. U. poz. 523).

Powyższe wskazuje, że na etapie wizji lokalnej niepoprawnie zweryfikowano aktualność materiału kartograficznego oraz danych z ewidencji gruntów i budynku.

Skutkiem tego jest, zaznaczenie na rysunku planu cieku wodnego w miejscu w którym musiałby on płynąć osiem metrów pod powierzchnią gruntu oraz pominięcie bardzo istotnego rozlewiska, którego być może nie wykazano w ewidencji gruntów jako teren wód płynących, jednak na mapie jest dokładnie zaznaczony i jest faktycznie obecny w terenie.

Zgłaszamy uwagę, aby projekt planu opracować ponownie, na zaktualizowanej mapie sytuacyjno wysokościowej odzwierciedlającej stan terenu po zakończonej rekultywacji obydwu zamkniętych składowisk odpadów tj. wykazać tereny zadrzewione i zakrzewione oraz teren lasu gminnego o funkcji ochronnej, jak również po usunięciu rozbieżności pomiędzy stanem faktycznym, treścią ewidencji gruntów i budynków i treścią rysunku mapy sytuacyjno wysokościowej, w zakresie wód powierzchniowych płynących (ciek i rozlewisko).

Postulat powyższy jest zasadny także z tego powodu, że do rozlewiska i dalej do cieku wodnego płynącego pomiędzy nieczynnymi składowiskami odpadów komunalnych odprowadzane są ciecze z kanalizacji, w tym z kanalizacji wykonanej na składowisku odpadów zlokalizowanym na dz. nr 2829, cz. dz. nr 2828 oraz cz. dz. nr 3010.

Ważne jest bowiem, aby w projekcie planu, w opracowaniu ekofizjograficznym, oraz prognozie oddziaływania na środowisko zobrazowany był stan faktyczny.

W szczególności, że ciek wodny jest dopływem rz. Trzcinicy której wody wykorzystywane są gospodarczo.

Wnosimy o skierowanie projektu wraz z prognozą do poprawki i po usunięciu uchybień ponowne wyłożenie projektu planu do publicznego wglądu.

Trzcianecka Ulica

Nowości

Popularne

WYDAWCA

Fundacja Marchewkowe Pole

ul. Ogrodowa 23, 64-980 Trzcianka

REDAKCJA

Trzcianecka Ulica

ul. Ogrodowa 23, 64-980 Trzcianka

REDAKTOR NACZELNY

Piotr Halama

Stowarzyszenie
TU! Trzcianka

Fundacja
Marchewkowe Pole